o webu "jak na kulturní akce ve veřejném prostoru"

K čemu web slouží?

Web by měl posloužit všem, kteří by rádi zorganizovali kulturní nebo komunitní akci ve veřejném prostoru v Praze a neví si rady. Zejména pro prvožadatele a v případě jednorázových akcí může být žádost o zábor dokonce nepřekonatelnou překážkou. Pokusíme se tedy jednoduše Vás tímto procesem provést.

Město je velmi složitý a rozmanitý organismus. Veřejný prostor je pak něčím jako kostrou tohoto organismu, a má sloužit všem uživatelům bez rozdílu. Aktivit ve veřejném prostoru je ale obrovské množství, a proto je nutné mezi nimi nacházet vhodný a pokud možno spravedlivý poměr.

Pravidla, kterými se veřejný prostor řídí jsou složitá, často velmi těžko pochopitelná a jejich tvorba i dohlížení jsou v rukou nespočtu organizací a lidí. To a mnoho dalšího jsou důvody, proč se v našem případě musíme se žádostí o zábor i u často z našeho pohledu velmi drobných zásahů obracet na různorodá místa se žádostmi a přílohami všeho druhu.

Tento manuál přináší stručný souhrn toho, na co nejčastěji narazíme při organizování zejména kulturních a komunitních aktivit ve veřejném prostoru, a snad ulehčí práci těm, kteří občas chtějí veřejný prostor oživit kreativitou. Do velké míry lze návody na organizaci kulturních a komunitních aktivit ve veřejném prostoru vztáhnout i na aktivity komerční, sportovní či jiné, brožura by tedy měla sloužit širšímu okruhu okruhu aktivních a zvědavých občanů.

Jak tedy na to, abychom si naše město společně co nejlépe užili, něco do něj přinesli, něco získali a ještě jsme při tom nepřišli o nervy?

Jak na to?

Příklady dobré praxe

Je samozřejmě obtížné a do velké míry subjektivní určovat, které akce můžeme považovat za vhodné a vydařené. Je nicméně možné se řídit některými obecně platnými parametry, stále brát v potaz naše rozdílnosti a vkus, a zároveň se dohodnout, že je příjemné potkat se s různými lidmi v místech, která jsou k tomu více či méně určená, a zažít spolu netradiční chvíle. Pokud máme veškerá povolení, neporušujeme základní pravidla společného poklidného soužití ve městě a bereme na sebe navzájem ohled, jsme na cestě k úspěchu!

Některé příklady vydařených společenských aktivit a iniciativ zaměřených na kulturu a komunity v Praze:

Zažít město jinak

Kultura, sousedé a společné trávení volného času venku po celé Praze

Žižkovské mezidvorky

Multižánrový festival sousedství na Žižkově

Mariánské náměstí

Čtení, divadlo, film, workshopy a možnost spočinutí na Starém Městě

Trhy na Heřmaňáku

Jídlo, řemeslné výrobky, květiny a blešáky v  Holešovicích

Praha žije hudbou

Pouliční umění a hudba po celé Praze

Swap Prague

Výměna krásných funkčních a čistých přebytků ze skříně i domácnosti po celé Praze

Pražské náplavky

Kultura, farmářské trhy a trávení volného času zejména na Praha 2 a 5

Nesedím, sousedím

Komunitní centrum pro všechny generace na Praze 6

Místní místním

Komunitní centrum zaměřené na obyvatele vyčleňované ze společnosti na Praze 8 v Invalidovně